چسب 123 یا چسب قطره ای از خانواده چسب های سیانوآکریلات میباشند که به دلیل سرعت بالای گیرایی دارای کاربردهای خوبی میباشند. سیانوآکریلات یک رزین آکریلیک میباشد که در نتیجه واکنش مولکول های موجود در رزین با رطوبت، زنجیره های محکمی تشکیل میابد و باعث ایجاد پیوند قوی میاد دو سطح میشود. این واکنش در طی فرآیند خود گرما تولید میکند به طوری که پیوند تقریبا بلافاصله اتفاق میافتد.

در حالی که این اتصال سریع خیلی جذاب و کاربردی میباشد ولی گاها همین سرعت چسبندگی میتواند مشکلاتی را ایجاد کند و آن هم آغشتگی آن به ابزار، پوست بدن، لباس و هر نقطه ای که به صورت اتفاقی و نا خواسته با چسب در ارتباط قرار میگیرد میباشد.

قبل از اقدام به هر کاری:

بهتر است قبل از اینکه بخواهید چسب 123 را از روی هر سطحی تمیز کنید، ابتدا اجازه دهید چسب کاملا خشک شود. اگر سعی کنید آن را در حالی که خیس است پاک کنید، ممکن است لکه دار شود یا بیشتر به خورد پارچه ها رود. پس از استفاده از هر یک از روش‌های پاک کردن چسب قطره ای زیر، حتما آن را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید و دست‌های خود را به خوبی بشویید.
برای هر یک از روش های ذکر شده برای پاک کردن چسب 123 از سطوح سخت، پارچه، فرش و… همیشه این عمل را ابتدا در یک منطقه نامحسوس از قطعه خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید که روش تمیز کننده آسیب اضافی ایجاد نمی کند.

  • آستون یا پاک کننده لاک ناخن

قابل استفاده بر روی پوست، پارچه، چوب، فلز و پلاستیک

استون به عنوان یک پاک کننده چسب قطره ای در نظر گرفته شده است و باعث شکسته شدن پیوند های ایجاد شده چسب میگردد. تقریبا همه پاک کننده های لاک ناخن حاوی استون هستند ولی برای بهترین نتیجه مارکی را انتخاب کنید که عمدتا از استون بدون نرم کننده در آن استفاده شده باشد. ولی نکته منفی این است که استون همچنین میتواند به برخی از سطوح مانند چوب های لمینیت شده، پارچه، سطوح پلاستیکی و… آسیب جدی وارد کند.

برای پاک کردن چسب 123، یک تکه پنبه یا پارچه آبگیر را با استون یا لاک پاک کن اشباع کنید. ابتدا محلول را روی نقطه ای دور از دید امتحان کنید تا مطمئن شوید به سطح مورد نظر شما آسیبی وارد نمیشود. سطح چسب را با آستون مرطوب کنید و این کار را چند دقیقه ادامه دهید تا چسب به مرور ضعیف و نرم شود، در ادامه میتوانید با استفاده از یک تکه پارچه میکرو فیبر باقیمانده چسب را آسانتر رفع نمایید و در نهایت با پارچه مرطوب با آب باقیمانده آستون را از سطوح رفع نمایید. توجه نمایید که هر چقدر ضخامت چسب بیشتر باشد، رفع کردن آن نیز وقت بیشتری از شما خواهد گرفت.

پارچه های ساخته شده از الیاف استات، تری استات یا موداکریلیک می توانند در استون و پاک کننده لاک ناخن و تینر رنگ حل شوند. حتی اگر لباس فقط ترکیبی از استات باشد، ممکن است در آن سوراخ هایی ایجاد شوند. برای از بین بردن لکه از هر یک از این پارچه ها با یک خشکشویی حرفه ای مشورت کنید.

  • تینر و نفت:

قابل استفاده بر روی پوست، پارچه، سطوح سخت

تینر یک حلال مبتنی بر نفت است که اغلب برای رقیق کردن رنگ و تمیز کردن چربی ها و روغن ها استفاده می شود. از نفت و تینر مانند استون نیز میتوانید برای ضعیف کردن چسب سیانوآکریلات ریخته شده روی پوست، پارچه و سطوح سخت استفاده کنید.

  • سرکه سفید:

استفاده برای: پوست، پارچه، چوب، فلز، پلاستیک

اگرچه به اندازه آستون موثر نیست اما ماهیت اسیدی سرکه نیز تا حدودی باعث شکسته شدن پیوند های چسب میگردد. برای استفاده ناحیه مورد نظر را با یک گلوله پنبه اشباع شده با سرکه بپوشانید و مدتی بگذارید در همان حال بماند، سپس با استفاده از ناخن یا لبه کارت اعتباری برای ایجاد خراش هایی ملایم به شل شدن چسب کمک کنید تا سرکه بهتر بتواند به چسب نفوذ کند.

  • روغن سبزیجات:

استفاده برای: پوست، سطوح سخت

هر نوع روغن گیاهی مانند ذرت، زیتون، نارگیل و حتی کره بادام زمینی میتواند به شل شدن چسب از روی پوست و سطوح سخت مانند میز، پلاستیک و کفپوش لمینیت کمک کند. روغن را روی سطح چسب پهن کنید و با استفاده از یک خراشنده پلاستیکی برای تخریب چسب تلاش کنید. این کار را با حوصله تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

  • آب لیمو ترش:

استفاده برای: پوست، چوب، فلز، پلاستیک، سنگ

یک جایگزین طبیعی تر برای استون آب لیمو است. اسید آب لیمو به قطع پیوندهای چسب کمک می کند. یک مسواک قدیمی را در آب لیموی تازه آغشته کنید و ناحیه آسیب دیده را با چسب بشویید. چسب باید شروع به پوسته پوسته شدن کند و می توان آن را با ناخن یا لبه پلاستیکی پاک کرد.

  • آب گرم و صابون:

استفاده برای: پوست، پلاستیک

شستن بلافاصله دست با آب گرم و صابون پس از مواجهه با چسب بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید استفاده از لوسیون و کرم های نرم کننده نیز پیشنهاد میگردد. در صورتی که چسب کاملا بر روی پوست بدن شما خشک شد و با با آب و صابون نیز تمیز نشد، نگران نشوید و کمی تحمل کنید چون چربی زیر پوست شما به مرور شروع به ترشح خواهد کرد و میتوانید چسب را از روی پوست بدن خود به صورت پوسته پوسته جدا نمایید.

برای پاک کردن چسب از روی پلاستیک، یک فنجان آب داغ و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. یک تکه دستمال کاغذی تولت یا حوله نرم را در محلول آغشته کنید و آنقدر بچلانید که فقط رطوبت در آن باقی بماند. حوله را روی لکه چسب قرار دهید و روی آن را با مقداری کیسه فریزر بپوشانید تا از خشک شدن حوله جلوگیری کنید. حدود چهار ساعت صبر کنید تا رطوبت و مواد شوینده چسب را نرم کند. کار را با مالش ملایم با یک پارچه میکروفیبر پایان دهید و چسب را کاملا رفع نمایید.

  • سوهان ناخن:

استفاده برای: پوست و سطوح سخت

استفاده از سوهان ناخن به عنوان یک سنباده ملایم میتواند چسب را از پوست، ناخن و سطوح سخت مانند فلز و چوب پاک کند. برای جلوگیری از آسیب به پوست و سطوح اصلی از فشار بیش از حد سوهان اجتناب کنید.

  • سنباده:

استفاده برای: سطوح سخت

هنگامی که چسب قطره ای کامل خشک شد، می توانید آن را با استفاده از کاغذ سنباده از روی سطوح سخت مانند چوب، پلاستیک، سنگ و فلز جدا کنید. ولی باید دقت داشته باشید که سنباده میتواند به سطوح اصلی نیز آسیب وارد کند پس باید فشار دست خود را کنترل نمایید و از آسیب های احتمالی به دیگر قطعات جلوگیری کنید.

  • کاردک:

استفاده برای: سطوح سخت

اگر به نظرتون می رسد که هیچ یک از راه حل های بالا چسب را نرم نکرد، زمان آن رسیده است که کمی تهاجمی تر شوید و از روش های فیزیکی استفاده نمایید. یک لیسه رنگ فلزی یا پلاستیکی می تواند چسب را از سطوح سخت پاک کند. نکته منفی این است که خراش ممکن است به سطحی که می‌خواهید نجات دهید آسیب برساند. پس لازم است صبر حوصله و دقت خود را به کار گیرید و از فشار دست کنترل شده استفاده نمایید.

  • تیغ:

استفاده برای: شیشه، سنگ، فلز

استفاده از تیغ به ویژه روی قطعات شیشه ای میتواند نتیجه دهد. برای این کار دقت کنید که لبه تیغه کاملا صاف بر روی سطح بنشیند و  گوشه های تیز تیغ باعث ایجاد خراش های اضافه بر روی قطعه شما نشود. تیغ را با زاویه کم از سطح قرار دهید و سعی کند چسب را از زیر بتراشید. این کار را نیز به آرامی و حوصله انجام دهید تا به سطوح آسیب نرسانید.